Sesja ślubna w Chorwacji

PIĘKNA I NATURALNA SESJA ŚLUBNA W CHORWACJI

 

Ponieważ tutaj jesteś, domyślam że interesuje Was sesja ślubna w pięknej, słonecznej Chorwacji. Jeśli chcielibyście wiedzieć coś więcej o tym, jak można taki chorwacki plener ślubny zrealizować, wystarczy do mnie napisać.
Mam na imię Mariusz i jestem fotografem ślubnym z Krakowa. Śluby fotografuję od wielu lat, a na swoim koncie mam kilkaset reportażów ślubnych z różnych zakątków Polski. Uwielbiam to co robię, tak samo jak podróże. Od ponad 20 lat jestem na bieżąco z tym pięknym krajem, a od ponad 15 lat udzielam się też na największym polskim forum o Chorwacji na Cro.pl. Moja wiedza o tym kraju, wiele razy się przydała wielu osobom i mam nadzieję, że tak zostanie 🙂

sesja ślubna w Chorwacji

SESJA ZDJĘCIOWA W CHORWACJI – PLENER ŚLUBNY W CHORWACJI

Pomimo że śluby fotografuję w przypadku większości zleceń w południowej części Polski, miałem przyjemność realizować sesje ślubne w różnych zakątkach Europy. Pracowałem przy sesjach ślubnych w Hiszpanii, Francji, Grecji i Chorwacji. Ponadto Chorwację odwiedziłem już ponad dwadzieścia kilka razy, za każdym razem poznając nowe miejsca, kulturę bałkańską, zwyczaje. Mimo tego, że mieszkam w Krakowie, każdego właściwie roku przebywam na chorwackim wybrzeżu dwa razy corocznie.

GDZIE ZROBIĆ SESJĘ ŚLUBNĄ W CHORWACJI

 

PLENER ŚLUBNY, ZDJĘCIA ŚLUBNE – PÓŁNOCNA CHORWACJA

Bałkański klimat mnie osobiście bardzo służy. Zważywszy na to, że praktycznie od maja do października w Chorwacji jest ciepło, lub gorąco, warunki do fotografowania są bardzo przyjazne. Cała linia brzegowa od północnej części kraju czyli Istrii, aż za Dubrovnik jest przepiękna, kolorystycznie sprzyjająca pięknym zdjęciom. Niewątpliwie ciekawym wyborem będą piękne, klimatyczne centra miast takich jak na północy Rovinj, Rabać czy moje ulubione miasteczko na północy Opatija –  przepięknie położone, z cudowną secesyjną architekturą. Powiadają że to kolebka chorwackiej turystyki. Ponoć to tam się wszystko zaczęło.
Podróżując z Istrii na południe Europy mamy dwie alternatywy. Jedną z nich jest powstała po wojnie autostrada biegnąca w zasadzie od granicy słoweńsko-chorwackiej, kiedy jedziemy od Mariboru. Drugą- dłuższą i o wiele ciekawszą jest Jadranska Magistrala. Jest to droga, którą nasi rodzice i dziadkowie mogli podróżować na południe na wczasy do byłej Jugosławii. Cała trasa jest zachwycająca. Przepiękne miejscowości i fantastyczne widoki sprawiają, że jest pozycja obowiązkową. Przynajmniej raz w drodze na południe Chorwacji.
Osobiście na sesję ślubna na pewno wybrałbym Senj położone w żupanii licko-seńskiej- piękne miasteczko na wybrzeżu, mniej więcej w połowie drogi do Zadaru.

sesja ślubna w Chorwacji

zdjęcie z ajfona jakby ktoś pytał 😉

 

PLENER ŚLUBNY , SESJA ŚLUBNA – DALMACJA

Sesja ślubna w Chorwacji
Okolice Jasenic – miejsca gdzie wyjeżdża się na „inne polko” jak nazwaliśmy to z żoną. Kiedy mija się ostatni długi tunel, oczywiście podróżując autostradą z północy na południe Chorwacji zmienia się całkowicie postrzeganie pogody. Długi na prawie 6 km tunel w górach sprawia że po obu stronach panuje zupełnie inny klimat oraz temperatura. Wiele razy zdarzało mi się że w górach było około 10 stopni a wyjeżdżając z tunelu po południowej stronie było dobrze ponad 25 stopni. To jest coś niesamowitego. W upalnym lecie temperatura odpowiednio potrafi wynosić np 16 stopni w górach i 35 po wyjeździe z tunelu koło miejscowości Sveti Rok.

 

Wkraczamy do Dalmacji – pięknej chorwackiej krainy.
Kolejnym ważnym punktem jest wcześniej wymieniony Zadar– dość duże miasto portowe z przepiękną starówką, licznymi zabytkami, ciekawą historią oraz muzeum archeologicznym ze zbiorami ze starożytności i średniowiecza.
Czym dalej na południe robi się jeszcze bardziej ciekawie. Mamy Szybenik, Primosten, Trogir i tak docieramy do drugiego pod względem wielkości miasta w Chorwacji.
Split jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Ze starożytnymi podwalinami, pięknym pałacem cesarza rzymskiego Dioklecjana. Wybitnie piękna starówką i ponoć z najpiękniejszymi ludźmi w Chorwacji. Choć jak wiadomo, uroda jest rzeczą względną. Uważam że to pozycja obowiązkowa na sesję ślubną w Dalmacji.
Na samym południu Chorwacji mamy jeszcze jedno przepiękne miasto. Mniejsze od Splitu, ale nie mniej piękne – Dubrovnik. Perła Adriatyku, miasto które niestety ucierpiało w wojnie bałkańskiej w latach 90-tych ubiegłego wieku.Stare miasto w Dubrowniku, w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Miejsce do fotografowania magiczne, choć oblegane turystycznie.

 

PLENER ŚLUBNY, SESJA ZDJĘCIOWA – INNE MIEJSCA W CHORWACJI

 

Na pewno ważnym miejscem jest Zagrzeb. Stolica Chorwacji, największe miasto chorwackie liczące 700 tyś mieszkańców. Wspaniałe stare miasto, liczne zabytki.
Delta Neretwy – położona na drodze ze Splitu do Dubrovnika, równina o powierzchni ponad 100 km kwadratowych. Otoczona górami, otwarta na  morze od strony zachodniej. Cytrusowy chorwacki raj ze względu na bardzo żyzną glebę. Uprawia się tutaj mandarynki, pomarańcze, kiwi oraz warzywa. Kiedy pierwszy raz tam byłem, czułem się jak w jakiejś Indonezji. Takie skojarzenia miałem, choć w Azji nigdy jeszcze nie byłem 😉
Masyw Biokovo – góry. Czyli to co uwielbiam w Polsce. Masyw górski w Dalmacji z najwyższym szczytem Sveti Jure – 1762 m n.p.m. Co ważne, na ten szczyt można wjechać samochodem. Z poziomu morza. Widok który rozpościera się na Adriatyk sprawia, że człowiek czuje się tam jak na dachu świata. To tam pierwszy raz w życiu miałem wrażenie, że widzę krzywiznę Ziemi. I co ważne mój aparat też to widział.

sesja ślubna w Chorwacji

Tak wygląda widok ze Sveti Jure ponad 1700 metrów n.p.m. W prawym górnym rogu widać Split z odległości około 60 km. Przy dobrej pogodzie można podziwiać Włochy. Sam dojazd na szczyt zajmuje około 40 minut spokojnej i bardzo wąskiej drogi. Na której często trzeba cofać i omijać inne wjeżdżające samochody na centymetry. Ale frajda jest wyjątkowa!

sesja ślubna w Chorwacji

Sesja ślubna w Chorwacji już dawno była moim marzeniem. Mnogość wyboru miejsc, znajomość tego kraju sprawiają że ciągle chce mi się tam jeździć. I mam nadzieję, będę w Chorwacji jeszcze wiele razy.
Jeśli interesuje Was to, jak fotografuję zerknijcie tutaj.

 

Mariusz Duda Fotograf Ślubny

tel: +48 604 81 44 44

Wyślij wiadomość