Poradnik ślubny – Wesele

PORADNIK ŚLUBNY – WESELE

 

WESELE

 

 

Poradnik ślubny – wesele jest czymś, co mam nadzieję przyda się w planowaniu dnia ślubu. Mam nadzieję że pomoże Wam napisać plan dnia Waszego ślubu i będzie też pomocny dla mnie, jako fotografa ślubnego oraz moich Par Młodych. Czyli takich które już mają ze mną umowę na wykonanie zdjęć ślubnych.
Dla równowagi- nie jest to żadna prawda objawiona. Są to moje dywagacje poparte obecnością na kilkuset ślubach w ciągu całej mojej kariery fotograficznej. W poradniku są też przemyślenia odnośnie tych sytuacji, które spowodowały że mogłem w określonym momencie zrobić lepsze zdjęcie, jednak nie miałem wpływu na okoliczności zdarzeń. Pierwszą i drugą część znajdziecie tutaj .

 

PORADNIK ŚLUBNY – WESELE – PIERWSZY TANIEC

 

 

Zacznę od pierwszej istotnej kwestii, związanej z pierwszym tańcem Pary Młodej. Jeśli macie zaplanowane jakieś figury, ułożoną choreografię, dobrze wspomnieć o tym fotografowi ślubnemu. Będzie mógł się w odpowiednim czasie ustawić w odpowiednim miejscu. Będzie wiedział czy będzie confetti albo płatki róż. Warto zwrócić uwagę na to, aby zespół lub dj poprosili gości weselnych o stworzenie koła, a przynajmniej czegoś na kształt litery U. Nie ma nic gorszego niżeli siedzący przy stołach goście weselni przy okazji pierwszego tańca, albo puste ściany i brak drugiego planu.

PIERWSZY TANIEC – FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

Jeśli pomylicie kroki, co w stresie może się zdarzyć – nie przejmujcie się. Na zdjęciach tego nie widać. Ze sporego doświadczenia wiem, że goście i tak zazwyczaj tego nie zauważają. Pomyłka w pierwszym tańcu, to nie koniec świata. Z perspektywy upływającego czasu, będziecie po latach wspominać tylko same dobre rzeczy. Tak to wygląda z perspektywy czasu. Wiem z własnego doświadczenia.
Uśmiechajcie się do siebie i patrzcie sobie w oczy w czasie pierwszego tańca.

 

poradnik ślubny wesele

Villa Love

Uzgodnijcie z menedżerem sali, aby obsługa kelnerska w tym czasie nie wchodziła na parkiet. Trzy minuty nie zniszczą harmonogramu pracy obsługi, a kelnerzy zbierający talerze, albo przejeżdżający wózek z brudnymi naczyniami mogą popsuć najlepszy moment na zdjęcie.
Bezsprzecznie ważne jest, aby poprosić zespół lub dj-a, żeby na ten szczególny moment dnia ślubu rodzice popilnowali swoich pociech. W szczególności dla ich bezpieczeństwa. Ale tez dla komfortu Pary Młodej oraz usługodawców. Biegające bez kontroli dziecko może narazić Parę Młodą oraz fotografa czy filmowca na niepotrzebny stres, związany z przypadkowym potrąceniem małego sprintera, którego w skupieniu na pracy można zwyczajnie nie zauważyć.

 

ZDJĘCIA GRUPOWE –  FOTOGRAF ŚLUBNY KRAKÓW

poradnik ślubny wesele

Chochołowy Dwór

 

Zdjęcia grupowe gości najlepiej jest zrobić najpóźniej po pierwszym secie muzycznym, kiedy goście weselni wyglądają ładnie, dostojnie i świeżo.
Jeśli chcecie, aby takowe zostały zrobione, najlepiej jest poprosić dj-a lub członka zespołu aby zapowiedział, że fotograf czeka na gości w miejscu ustalonym i że zaprasza do zdjęć grupowych. Osobiście staram się nie wydłużać tego momentu a zdjęcia grupowe jak sama nazwa wskazuje powinny być grupowe. Zatem najlepiej zapraszać jest stolikami, rodzinami, grupami 8-12 osób. Goście weselni w grupie czują się luźniej, są chętniejsi do śmiesznych min, żartów itd. Zdjęcia grupowe wcale nie muszą być nudne i poważne.
Wyjątkiem na pewno tutaj są zdjęcia portretowe z najbliższymi- rodzicami, przyjaciółmi, rodzeństwem, dziadkami. Tutaj nie widzę powodu aby nie zrobić pojedynczego zdjęcia we trójkę, czwórkę czy piątkę.

Dobrze się bawcie, dużo tańczcie, celebrujcie. Nie zapominajcie o tym, jak bardzo ważne może być (nawet jeśli nie dla Was) zaproszenie do tańca któregoś z rodziców czy dziadków. Po latach fotografie ze ślubu z uśmiechniętą, szczęśliwą babcią czy tańczącym dziadkiem będą bezcenna pamiątką.

 

 

SESJA ŚLUBNA – FOTOGRAF ŚLUBNY MARIUSZ DUDA KRAKÓW

poradnik ślubny wesele sesja

 

Nawet jeśli macie wykupiona dodatkową sesję ślubną w innym dniu, jeśli pozwala na to czas i warunki, warto zrobić też niewielką sesję ślubna w dniu ślubu. A jak wiadomo o ustaleniach decydujemy sami, więc czas zawsze się znajdzie, warunki też. Taka sesja trwa około 20-30 minut. Nie więcej. Takie zniknięcie na chwilę z fotografem może być fajnym momentem na ochłonięcie. Na pewno też na nacieszenie się sobą w spokoju i wykonanie kilkanaście fajnych ujęć przy zachodzącym słońcu.
Niezaprzeczalnie należy wziąć pod uwagę fakt, że godzinę posiłku, tortu czy seta muzycznego możemy dowolnie skorygować. Zachodzącego słońca nie jesteśmy w stanie zatrzymać, wybór więc wydaje się oczywisty.

 

 

OCZEPINY – ZDJĘCIA ŚLUBNE KRAKÓW 

 

Jak sprawić, aby mieć pełne emocji i walki o bukiet lub muszkę zdjęcia z oczepin? Przede wszystkim dobrze jest ustalić z dj-em, wodzirejem lub zespołem.  Naturalnie w zależności od tego kto je poprowadzi pewne kwestie. Przede wszystkim z punktu widzenia zdjęć, dobrze jest ustawić uczestniczących w zabawie nie po “słowiańsku”. Znacznie lepiej jest po “amerykańsku”;)
 Czyli rzucamy do tyłu, a zamiast koła i gości tańczących wokół panny młodej lub pana młodego. Sami zainteresowani złapaniem bukietu, welonu czy muszki albo krawata stoją z tyłu.

W przypadku koła, jako fotograf ślubny nie jestem w stanie zagwarantować że wszystko zobaczę i złapię na zdjęciach ze względu na fakt że mimo moich prawie 190 cm zawsze może zdarzyć się ktoś wyższy ode mnie. Zainteresowani często też skaczą i walczą o złapanie przedmiotów.
Jeśli mimo wszystko będzie to jednak koło, po prostu zrobię statyczne zdjęcia tuż przed rzutem. Sam moment “walki” o fanty to już na chybił trafił. Czyli albo będzie, albo nie.

 

Na koniec dodam, że to tylko moje przemyślenia- lata przeróżnych sytuacji i zdarzeń. Fakapów, wpadek, zepsutych zdjęć, znakomitych ujęć.

 Absolutnie nie należy się tego uczyć ani na pamięć, ani nawet jakoś szczególnie się tym poradnikiem przejmować. On jest dla Was Pary Młode, nie odwrotnie. Bądźcie spontaniczni, bądźcie sobą. I naprawdę wystarczy! 

 Kiedy jestem fotografem na ślubie i weselu, staram się maksymalnie dobrze wykorzystać ten czas.

Komentarze