Poradnik Ślubny – Ślub

PORADNIK ŚLUBNY – ŚLUB

 

CEREMONIA ZAŚLUBIN

 

Poradnik ślubny – ślub jest czymś, co mam nadzieję przyda się w planowaniu dnia ślubu, pomoże Wam napisać plan dnia Waszego ślubu i będzie też pomocny dla mnie, jako fotografa ślubnego oraz moich par młodych, czyli tych które już mają ze mną umowę na wykonanie zdjęć ślubnych.
Dla równowagi- nie jest to żadna prawda objawiona. Są to moje dywagacje poparte obecnością na kilkuset ślubach w ciągu całej mojej kariery fotograficznej. W poradniku są też przemyślenia odnośnie tych sytuacji, które spowodowały że mogłem w określonym momencie zrobić lepsze zdjęcie, jednak nie miałem wpływu na okoliczności zdarzeń.

 

poradnik pary młodej ślub

 

ŚLUB- FOTOGRAF ŚLUBNY KRAKÓW

Pamiętajcie o dokumentach – od spowiedzi oraz dowodach osobistych. Jak pisałem wcześniej tutaj:
Poradnik Ślubny – Przygotowania
Abyście nie musieli o tym myśleć w dniu ślubu, warto zapamiętać że od pomocy macie Świadków. To właśnie oni zazwyczaj noszą za Parą Młodą dokumenty, obrączki i telefony.

Zapraszając gości na ślub, możecie ich uprzedzić że fotografowanie i filmowanie ceremonii zaślubin (a już na pewno ślubu w kościele) nie jest najlepszym pomysłem. Podchodzenie z telefonem przed ołtarz, aby zrobić kilka zdjęć wątpliwej jakości może być źle odebrane przez księdza. Urzędnikowi dającemu ślub też nie wypada przeszkadzać. Jedynym „wujkiem z aparatem” w tym szczególnym, wyjątkowym momencie powinienem być ja i ewentualnie filmowiec lub filmowcy.

Niezależnie od tego, czy Panna Młoda wchodzi z tatą, chrzestnym czy ze swoim przyszłym mężem- do kościoła wchodzicie dostojnie, powoli. Uśmiechacie się niczym na czerwonym dywanie w Cannes 😉 Uśmiechnięci ludzie w reportażu to złoto. Pamiętajcie że nawet stres można przykryć uśmiechem. Jeśli wprowadza Was ksiądz, kiedy ruszy przed ołtarz odczekajcie kilka sekund i zróbcie kilka metrów przestrzeni między Wami a osobą duchowną. Będzie wtedy możliwość zrobienia Waszego zdjęcia, bez księdza na pierwszym planie.

 

PORADNIK DLA PARY MŁODEJ – ŚLUB FOTOGRAF ŚLUBNY KRAKÓW

 

My Polacy mamy w kościołach nietęgie miny – jesteśmy zamyśleni, czasami wyglądamy na smutnych. Nie jest to regułą, ale od dziecka uczono nas, że w kościele należy zachować powagę. Jak wiadomo, każda akcja powoduje reakcję. Warto więc uśmiechnąć się do mamy, siostry, wujka czy babci. Na pewno uśmiech zostanie odwzajemniony, a ja będę mieć możliwość uchwycenia tego momentu.

W czasie przysięgi małżeńskiej stańcie twarzami do siebie. Nie po skosie, nie do księdza czy też urzędnika. Do siebie. To sobie wzajemnie ślubujecie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Kiedy zakładacie obrączki, starajcie się wyeksponować dłonie w stronę gości weselnych. To tam najczęściej stoi fotograf.
Po przysiędze możecie się pocałować. W niektórych parafiach księża sami do tego namawiają. To jest fajny, szczęśliwy moment i zawsze na niego czekam z aparatem przy oku i przygotowanym palcem na spuście migawki.

Jeśli macie wpływ na ustawienie krzeseł w kościele, podpowiedzcie tym do których to należy, aby ustawili je w kształcie litery V. Da to możliwość fotografowania wzdłuż kościoła. Wzdłuż nawy głównej. Wskazane jest zostawić nieco przestrzeni od barierek oddzielających ołtarz od wiernych. Mocno przysunięte krzesła ograniczają fotografowanie, a nie zawsze fotograf może wejść za barierki.
 
Zdjęcie grupowe z wszystkimi gośćmi warto zrobić przed życzeniami, przy kościele lub miejscu w którym odbywają się zaślubiny. To jedyny moment, kiedy w 99 % będziemy mieć wszystkich gości na zdjęciu. Każda z osób zanim uda się na miejsce przyjęcia, będzie chciała złożyć życzenia i będzie na ten moment czekać.

poradnik pary młodej ślub

NAJWAŻNIEJSZE – PORADNIK ŚLUBNY – ŚLUB

Uśmiechajcie się do siebie i Waszych gości. Patrzcie sobie w oczy i dotykajcie się. Trzymajcie się za ręce. Okazujcie sobie czułość. Pokażcie miłość, która przecież Was połączyła. To dlatego ten ślub, prawda?

Komentarze