Poradnik Ślubny – Przygotowania

 PORADNIK ŚLUBNY – PRZYGOTOWANIA

 

 

Poradnik ślubny – Przygotowania jest czymś, co mam nadzieję przyda się Wam przy okazji planowania dnia ślubu. Być może pomoże wielu z Was napisać dla własnych potrzeb plan dnia Waszego ślubu i będzie też pomocny dla mnie, jako fotografa ślubnego oraz moich Par Młodych, czyli tych które już mają ze mną wiążącą umowę na wykonanie zdjęć ślubnych.
Dla równowagi- absolutnie nie jest to żadna prawda objawiona. Są to moje dywagacje poparte obecnością na kilkuset ślubach w ciągu całej mojej kariery fotograficznej. W poradniku są także moje przemyślenia odnośnie tych sytuacji, które spowodowały że mogłem w określonym momencie zrobić lepsze zdjęcie, jednak nie miałem wpływu na wydarzenia oraz okoliczności. Takim sposobem, nazbierałem całkiem pokaźna ilość subiektywnych spostrzeżeń. I dotyczą one właśnie dnia ślubu.

 

PORADNIK ŚLUBNY – PRZYGOTOWANIA – MARIUSZ DUDA FOTOGRAF ŚLUBNY

 

Przygotowania do ślubu poradnik

 

Jak już pisałem wcześniej na blogu tutaj:
 Jak przygotować się do sesji w innym dniu

bardzo ważne jest abyście byli wypoczęci, czyli powinniście się na dzień przed ślubem porządnie wyspać. Nie ma nic gorszego niż zmęczenie ze sporym dodatkiem stresu. Zacznijcie dzień od porządnego śniadania. Często widzę, że jest ono zupełnie pomijane. Wiele godzin później jego brak na pewno wpływa na samopoczucie. W skrajnych przypadkach widziałem omdlewającą pannę młodą. Z emocji, ale pewnie też z głodu.

Znakomitym pomysłem będzie ustalenie wszystkich szczegółów na dzień przed godziną zero lub wcześniej. Jestem głęboko przekonany, że po tym czasie Para Młoda powinna już celebrować, przeżywać. Skupiać swoją uwagę w pełni na tym, że to Ich dwadzieścia cztery godziny. Na  pewno jeden z najważniejszych dni w życiu. Od tego aby wszystko się udało tak jak zaplanowaliście, są wokół Was ludzie. Po to wybieraliście usługodawców, świadków, drużbów etc, aby to oni pilnowali wszystkiego. Wy macie się bawić.
Bezsprzecznie, cała ta przyboczna gwardia powinna być gwarantem Waszego dobrego samopoczucia i dbałości o wszystkie sprawy organizacyjne w dniu ślubu. Zamiast Was!
Wiem, że z niektórymi usługodawcami Pary Młode umawiają się na rozliczenie w dniu ślubu. Może to być dj, zespół, być może filmowiec czy fotograf albo barmani czy też fotobudka. Sprawy rozliczeniowe może załatwić świadek, świadkowa albo najlepszy przyjaciel. Wcale nie musicie to być Wy. Oszczędzi Wam to czasu, biegania do pokoi hotelowych po koperty. Będziecie mogli się skupić na zabawie i ewentualnie żegnaniu swoich gości weselnych. Kiedy przyjdzie na to pora.

 

PRZYGOTOWANIA DO ŚLUBU – MARIUSZ DUDA FOTOGRAF ŚLUBNY

 

Przygotowania do ślubu najlepiej zacząć w domu, zatem najlepszych wyborem będzie zorganizowanie wizażystki oraz fryzjera z dojazdem na przygotowania ślubne.
W domu jest zawsze luźniejsza atmosfera i co najważniejsze są tam Wasi bliscy. Ten drugi plan zdjęciowy (niezaprzeczalnie ważny) czyli właśnie rodzina jest integralną częścią przygotowań. Ponadto niebagatelne znaczenie ma fakt, że i ja mam możliwość pokazać Waszym bliskim że jestem z Wami. Że będę z Wami cały dzień, że nie gryzę i że można mi zaufać. Zdaję sobie sprawę z faktu, że w 99% jestem osobą obcą dla Waszych rodzin i zawsze bardzo doceniam to, że zostaję zaproszony na Wasz ślub, że mogę obserwować, fotografować i przebywać w towarzystwie rodziny Pary Młodej.

Jeśli planujecie wizytę w salonie kosmetycznym, starajcie się to zrobić tak na 3-4 h przed uroczystością. Nie ma nic gorszego niż wielogodzinne wyczekiwanie w pełnym „umundurowaniu”.

 

 

poradnik pary młodej przygotowania

 

 

Makijaż panny młodej jest niezwykle ważny, zatem nie warto na nim oszczędzać. Powinien wytrzymać w różnych warunkach przynajmniej 12-14 godzin. Jeśli w domu na przygotowaniach malowana będzie dodatkowo mama, siostra, dwie szwagierki i ciocia – Panna Młoda niech usiądzie na krześle do malowania jako ostatnia lub przedostatnia. Oczywistym jest, że panna młoda w dniu własnego ślubu jest najważniejsza, większość spraw kręci się wokół niej i powinna mieć maksymalnie świeży makijaż.Najlepiej do rana. Oczywiście wszystko należy zorganizować tak, aby Panna Młoda miała czas na spokojne ubranie się. Kiedy zaplanujecie wszystko według moich słów, kobiety bliskie pannie młodej będą pomalowane wcześniej, będą mogły się wcześniej ubrać aby towarzyszyć pannie młodej przy zakładaniu sukni. Wiem że panie lubią być przygotowane do zdjeć pod względem makijażu, ubioru, wyglądu.

PORADNIK ŚLUBNY – FOTOGRAFIA ŚLUBNA KRAKÓW

Warto posprzątać nieco miejsca, w których będą będą robione zdjęcia ślubne. Nie należy jednak popadać w paranoję. Przygotujcie Wasze mamy na to, że krzywo położony obrus albo ręcznik to nie koniec świata. Fajnie natomiast usunąć wszystkie pudełka po nowych butach i metki z nowych ubrań. Warto zwrócić na to uwagę. Oczywiście w miarę możliwości.
Jeśli macie w domu czy mieszkaniu jakiś pokój o białych lub szarych ścianach i jeśli nie stanowi to dla Was problemu, weźcie go pod uwagę jako miejsce przygotowań. Biały i szary są kolorami neutralnymi i świetnie wpływają na światło zastane, kiedy fotografuje się ludzi.

poradnik pary młodej przygotowania

 

Wszystkie detale – suknia, garnitur, obrączki, buty, pasek, spinki do mankietów czy też biżuteria albo perfumy powinniście przygotować najpóźniej dzień wcześniej. Wystarczy że wskażecie mi gdzie one są. Nie będę Wam wtedy przeszkadzał pytaniami, będę mógł obserwować Wasze relacje z boku i fotografować.

 

poradnik pary młodej przygotowania

 

Jeśli planujecie błogosławieństwo, starajcie się ograniczyć liczbę osób do minimum. Moment błogosławieństwa trwa minutę lub dwie, i nie zawsze udaje mi się przecisnąć przez tłum ludzi w pokoju. Intymna atmosfera zdecydowanie wpływa też na emocje, których to w momencie błogosławieństwa nie brakuje.

 

Na koniec dodam że nie warto się zbytnio wszystkim przejmować. Wiem, że dużo łatwiej jest tak napisać, ale nawet jeśli nie wszystko pójdzie według ustalonego planu, nie przejmujcie się mniej istotnymi sprawami. Urwany guzik przy sukni, czy pęknięte spodnie to nie koniec świata. Można to wszystko potraktować jako dobry znak – na długą i piękną drogę życia.
Skupcie się na tym najważniejszym – na przeżywaniu i skupcie się na tym, co będziecie sobie przysięgać. Patrzcie sobie w oczy, bądźcie dla siebie. Cieszcie się dniem Waszego ślubu. 

Komentarze