FAQ – pytania do fotografa ślubnego

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO

Mam na imię Mariusz. Jestem fotografem ślubnym, mieszkającym na codzień w Krakowie. Wiem, że wybór fotografa weselnego to duże wyzwanie dla Par Młodych, dlatego przygotowałem poradnik w temacie: najczęściej zadawane pytania do fotografa ślubnego.
Jeśli tutaj trafiliście, niewątpliwie mogę założyć, że szukacie fotografa ślubnego na swoje wymarzone wesele. Bez wątpienia mogę założyć, że chcielibyście aby Wasze zdjęcia ślubne były pamiątką, do której będziecie wracać w wielu momentach swojego życia.
Może na początek coś o mnie.
Od wielu lat mieszkam w Krakowie. Uwielbiam polską kulturę. Do swoich ślubów podchodzę nie tylko z ogromną pasją, bo praca w której się odnajduję sprawia mi zwyczajnie dużą przyjemność. Na zdjęcia ślubne patrzę też z perspektywy upływającego czasu. Mając możliwość rejestrowania na matrycy aparatu fotograficznego przemian dziejących się w moim kraju i przeobrażeń kulturowych jestem bardzo szczęśliwy, że mogę w tym uczestniczyć.
Na czym się więc skupić, tworząc listę pytania do fotografa ślubnego?

pytania do fotografa ślubnego

LISTA PYTAŃ DO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO

1. Jak długo fotografujesz śluby, a co za tym idzie – jakie jest twoje doświadczenie zawodowe?
2. Jakbyś zdefiniował swój styl pracy, swoje zdjęcia ślubne wykonywane w dniu wesela?
3. Czy możemy zobaczyć jakiś pełny reportaż z wesela?
4. Czy zajmujesz się tylko fotografią?
5. Jakiego sprzętu używasz i czy w razie awarii posiadasz aparat zapasowy?
6. Czy w przypadku choroby załatwiasz zastępstwo?
7. Czy fotografujesz dronem?
8. Jak wygląda rezerwacja terminu u ciebie?
9. Jakie zapisy ma twoja umowa?
10. Czy musimy się spotkać, aby podpisać umowę?
11. Jak wygląda kwestia płatności za zdjęcia?
12. Czy są jakieś dodatkowe koszty?
13. Czy musimy zapewnić ci nocleg?
14. Ile godzin pracujesz?
15. Jak się ubierasz na uroczystość?
16. Czy posiadasz pozwolenie na fotografowanie celebracji liturgicznych w kościele?
17. Czy mamy możliwość wyboru zdjęć czy sam je wybierasz?
18. Czy zawsze osobiście pracujesz na weselu?
19. Czy twoja oferta zawiera albumy i odbitki?
20. W jakiej formie oddajesz zdjęcia ze ślubu?
21. Ile zdjęć łącznie otrzymujemy?
22. Jak wygląda organizacja sesji ślubnej w innym dniu?
23. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed ich utratą?
24. Czy na zdjęciach będą wszyscy nasi goście?
25. Co jeśli mamy ciemna salę weselną i czy używasz lamp błyskowych?
26. Czy nasze zdjęcia będą publikowane w internecie?
27. Kiedy otrzymamy zdjęcia?
28. Czy możemy jechać z tobą na sesję za granicę?

 

pytania do fotografa ślubnego

 

LISTA PYTAŃ DO FOTOGRAFA WESELNEGO – FOTOGRAF KRAKÓW

Niewątpliwie temat nie jest wyczerpany, niemniej jednak dzięki moim odpowiedziom na powyższe pytania do fotografa ślubnego, mogę Wam trochę przybliżyć swoją osobę. Możecie mnie poznać lepiej, a w konsekwencji sprawdzić czy mamy podobne wyobrażenie na temat pracy w fotografii ślubnej.

1. Jak długo fotografujesz śluby , a co za tym idzie – jakie jest twoje doświadczenie zawodowe?

Śluby fotografuję już od dekady. Mam na swoim koncie kilkaset ślubów, kilkaset sesji ślubnych i kilkadziesiąt sesji narzeczeńskich. Plus oczywiście wiele innych projektów fotograficznych, nad którymi pracuję w wolnych od branży ślubnej chwilach.

2. Jakbyś zdefiniował swój styl pracy, swoje zdjęcia ślubne wykonywane w dniu wesela?

Do ślubów staram się zawsze podchodzić po reportersku. Staram się być z boku, nie ingeruję w zdarzenia. Dobre zdjęcia ślubne zawsze mają w sobie nutę opowieści w reporterskim stylu. Wychodzę z założenia, że w dniu ślubu fotograf powinien zrobić reportaż ślubny.

3. Czy możemy zobaczyć jakiś pełny reportaż z wesela?

Nie tylko możecie, ale nawet powinniście. Na podstawie portfolio nie powinno się wybierać fotografa ślubnego. W portfolio są albo najlepsze, albo  ulubione zdjęcia fotografa. To trochę za mało, aby ocenić jak wygląda cały materiał oddawany Parze Młodej. Całe materiały są u mnie w galeriach na hasło, mogę Wam takie udostępnić. Możecie też zobaczyć historie Par Młodych tutaj..

4. Czy zajmujesz się tylko fotografią?

Tak. Fotografia wypełnia mi całe życie zawodowe i w dużej części prywatne. Bez aparatu fotograficznego niezwykle rzadko wychodzę. Nawet prywatnie. Jak pewnie wiecie, większość ludzi niezupełnie lubi swoją pracę. Ja swoją uwielbiam.

5. Jakiego sprzętu używasz i czy w razie awarii posiadasz aparat zapasowy?

Tak. Odpowiedzialne podejście do pracy determinuje to, aby każde zlecenie wykonać bez przeszkód. To, jakiej marki sprzętu używam ma znaczenie drugorzędne. W całej swojej karierze fotograficznej pracowałem na wielu systemach i zapewniam, że to czy jest to Canon, Nikon czy Sony nie ma żadnego znaczenia. Każdy system ma swoje wielkie zalety jak i wady względem konkurencji. Posiadam kilka aparatów fotograficznych, zaś na zleceniach korzystam zazwyczaj z trzech pełnoklatkowych body. Dwóch właściwie w każdym momencie, trzecie to body zapasowe.

6. Czy w przypadku choroby zapewniasz zastępstwo?

To pytanie zazwyczaj pada w czasie rozmowy. Cóż, staram się traktować ludzi tak, jak sam chciałbym być traktowany. Ślub każdego człowieka to niezwykle istotny moment w życiu i nie wyobrażam sobie, aby z mojego powodu Para Młoda nie dostała zdjeć ślubnych. Fotografowie ślubni maja przyjaciół z którymi wymieniają się zajętymi terminami. W większości są to dobrzy znajomi na podobnym poziomie fotograficznym. Konkludując, tak. Na całe szczęście dotychczas nie musiałem korzystać z pomocy. I mam nadzieję że tak zostanie.
Są oczywiście sytuacje w których nie ma możliwości załatwienia zastępstwa- ciężki wypadek losowy z utratą świadomości etc. Ale to działa zawsze w obie strony. Na pewnie rzeczy niestety nie mamy wpływu.

7. Czy fotografujesz dronem?

Tak. Fotografuję dronem. Są sytuacje kiedy bardzo przydaje się na weselu oraz niezwykle urozmaica materiał zdjęciowy. Zależy to jednak w dużej mierze od sytuacji pogodowej. Bezsprzecznie także od strefy w której się znajdujemy, ponieważ pracuję legalnie i zgodnie z przepisami ULC. W czasie sesji ślubnych w innym dniu, kiedy można dopasować się do pogody oraz miejsca takie zdjęcia na pewno będą fajnym dodatkiem.

8. Jak. wygląda rezerwacja terminu u ciebie?

Rezerwacja terminu następuje po podpisaniu umowy i wpłacie zadatku na konto widniejące w umowie lub gotówką. Od tego momentu termin macie zarezerwowany.

9. Jakie zapisy ma twoja umowa?

Podejmując decyzję, że to ja będę fotografował Wasz ślub, każdorazowo dostajecie umowę do wglądu aby móc się z nią zapoznać i ewentualnie dopytać o to, co Was nurtuje. W umowie są najważniejsze rzeczy dotyczące zakresu mojej pracy, Wasze dane, kilka punktów odnośnie szczegółów i tyle. Bardzo pilnuję, aby nie stosować żadnych zapisów, które mogłyby w jakikolwiek sposób być niezgodne w prawem.

10. Czy musimy się spotkać aby podpisać umowę?

To już zależy od Was i od tego jak daleko mieszkamy od siebie. Pracuję w całej Polsce, zatem są sytuacje, kiedy spotkanie fizycznie nie będzie możliwe. Jeśli chcielibyście podpisać umowę osobiście, nie ma najmniejszego problemu i w każdej chwili możemy spotkać się u mnie w Krakowie.
Ponieważ jednak często nie ma możliwości aby ktoś do nie jechał 200 lub 300 km, w dużej większości umowy podpisuję online.

11. Jak wygląda kwestia płatności za zdjęcia?

Wszystko jest zapisane w umowie. Zadatek jest wpłacany przy podpisaniu umowy, natomiast pozostała część może być płatna w dniu ślubu lub do 7 dni od daty Waszego ślubu.

12. Czy są jakiejś dodatkowe koszty?

Nie ma. Zawsze na początkowym etapie wysyłam finalny koszt za pracę na Waszym ślubie. W cenę skalkulowany jest dojazd na miejsce, niezależnie od ilości kilometrów oraz nocleg, jeśli jest konieczny.
Jeśli chodzi o sesję ślubna w innym dniu, możecie ją mieć w cenie jednego w wybranych pakietów. Jednakoż do ceny sesji doliczam dojazd na miejsce w zależności od odległości. Ponieważ sesje ślubne wykonuję również w wielu zakątkach Polski, inna kwota będzie za dojazd np w Bieszczady czy nad morze, inna zaś w przypadku Tatr lub Pienin. W samym Krakowie i najbliższych okolicach dojazd na sesję w innym dniu nie jest dodatkowo płatny.

13. Czy musimy zapewnić ci nocleg.

Nie. Patrz punkt wyżej. Kiedy kalkuluję koszty przed wysłaniem informacji odnośnie Waszego zapytania, wstępnie wiem jaki czas poświęcę na dojazd. Wiem też, czy będę musiał odpocząć po zleceniu, czy też dojadę do domu, lub czy też muszę wyjechać dzień wcześniej. Sprawy logistyczne załatwiam sobie w 99 % sam, nie obarczając tym Pary Młodej. Wiem że macie mnóstwo spraw na głowie i podstawowe rzeczy związane z pracą załatwiam osobiście.

14. Ile godzin pracujesz?

Nie wliczając czasu na dojazd, na ślubie jestem 12 godzin. Taki czas w 100 % wystarcza aby zrobić pełny, wartościowy materiał zdjęciowy. Jednocześnie pracuję bardzo intensywnie i wiem że po 12 godzinach koncentracja nie jest już na najwyższym poziomie. W związku z tym bardzo pilnuję aby zrobić wszystko z czasie o którym wspomniałem powyżej.

15. Jak się ubierasz na uroczystość?

To też jest dość ważne pytanie. Zdarza się że w pracy widzę ludzi którzy niekoniecznie pasują ubiorem do powagi ceremonii zaślubin. Kieruję się tym aby było mi wygodnie, ponieważ bieganie często około 15 km w całym dniu jest wyczerpujące. Jednocześnie za najważniejsze uważam, aby się nie wyróżniać z tłumu gości. W kontekście zdjęć oraz filmu z wesela, kiedy zawsze zdarzy się moment w którym wejdę filmowcowi w kadr, lub to filmowiec wejdzie w mój, najważniejsze aby wyglądać jak gość weselny. Jak tło dziejących się zdarzeń.

16. Czy posiadasz pozwolenie na fotografowanie celebracji liturgicznych w kościele?

Oczywiście. Jeśli fotografuje się śluby kościelne, jest to bardzo ważny dokument. Aby go dostać, nie trzeba mieć jakiejś tajemnej wiedzy na tematy liturgiczne, zatem posiadam go od wielu lat. Zazwyczaj w kościele pada pytanie odnośnie uprawień. W swojej karierze jednak legitymację musiałem pokazać bodajże tylko dwa razy. W dużej mierze wystarczyło zapewnienie o posiadaniu. Tak czy inaczej, warto mieć.

17. Czy mamy możliwość wyboru zdjęć czy sam je wybierasz?

Niestety nie. Nie przewiduje takiej możliwości. Musicie wiedzieć, że dobre zdjęcia ślubne to będzie historia o Was i dla Was. Zatem kupujecie moja wizję i mój sposób patrzenia na fotografię ślubną.

18. Czy zawsze osobiście pracujesz na weselu?

Tak. Zawsze osobiście. Nie zatrudniam podwykonawców. Zawsze od początku do końca zdjęcia ślubne to moje dzieło. Wiem że na rynku ślubnym wiele osób pozwala sobie na kilka ślubów w jednym dniu, ja zaznaczone zawsze w tym jednym, jednym dniu jestem dla Was.

19. Czy twoja oferta zawiera albumy i odbitki?

Tak. Wykonuję albumy oraz odbitki. Są one jednak dostępne jako opcja. W obecnej sytuacji, przy wysokiej inflacji nie sposób zagwarantować, że koszt wykonania albumu nie wzrośnie. I nie jest to zależne ode mnie. Pary Młode często zamawiają albumy, jednak dopiero po zapoznaniu się ze zdjęciami które otrzymują. Często zdarza się, że wybierają więcej zdjęć do albumów niż sugeruję, zatem ilośc rozkładówek musi się zwiększyć. Dla ogólnej estetyki albumu.

20. W jakiej formie oddajesz zdjęcia ze ślubu?

Wykonane zdjęcia oddaję w formie elektronicznej w dwojaki sposób. Do pobrania online, oraz na pendrive w drewnianym pudełku. Forma wyboru zależy od Pary Młodej. Zawsze też dostajecie ode mnie dostęp do galerii ze zdjęciami na okres 6 miesięcy.

21.Ile zdjęć łącznie otrzymujemy?

Pakiety zdjęciowe skonstruowane są na bazie wieloletniego doświadczenia. Ilość zdjęć w zależności od wybranego pakietu to 400-600. Wiem że niektórzy oddają więcej, inni zaś dużo mniej- wszystko zależy od preferencji Pary Młodej oraz oczekiwań. Jeśli ktoś chciałbym mieć 40 podobnych portretów, u kogoś innego jest taka możliwość. Ja wolę oddać 5 różnych.

22. Jak wygląda organizacja sesji ślubnej w innym dniu?

Zawsze mówię, że jeśli mamy pracować przy sesji w innym dniu, warto jeszcze przed ślubem uwzględnić na taką okoliczność dzień wolny na studiach czy w pracy. Sesje ślubne w innym dniu, ze względu na zajęte w większości weekendy wykonuję od poniedziałku do czwartku. Termin ustalamy w oparciu o naszą wspólna dostępność. Oczywiście świetnie dopasować się też do dobrej pogody. Niewątpliwie warto zadbać o pozytywne emocje w dniu sesji, makijaż oraz włosy. Więcej szczegółów zawsze podaję w prywatnej wiadomości, kiedy wiem już gdzie jedziemy, co robimy i o której.
Jeśli nie macie pomysłu na lokalizację, zawsze mogę zaproponować kilka ciekawych miejsc.

23. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed ich utratą?

Zdjęcia ślubne są ważne. Wiem że są dla Was pamiątką na całe przyszłe życie. W związku z tym robię wszystko co w mojej mocy aby do minimum zmniejszyć możliwość utraty Waszych zdjęć. Przez lata wypracowałem sobie bardzo dobry system, który sprawił że nigdy nie utraciłem plików z wesela. Wszystkie moje aparaty mają po dwa sloty na karty pamięci, dzięki czemu w czasie rzeczywistym przy okazji fotografowania na drugiej karcie robię kopię zapasową. Po powrocie do domu, zanim sformatuję karty muszę mieć dwie kopie materiału- na dwóch różnych dyskach oraz przygotowane zdjęcia do edycji na dysku komputera. W ten sposób mam dwie kopie, oraz trzecią po selekcji na dysku przygotowaną do pracy nad zdjęciami. Selekcję zdjęć robię zazwyczaj od razu, nie odkładam na czas późniejszy. Taki sposób sprawia, że pamiętam wszystko co działo w dniu Waszego ślubu. Czy na zdjęciach będą wszyscy nasi goście?

24. Czy na zdjęciach będą wszyscy nasi goście?

Niestety nie jest możliwe zagwarantowanie, że każdy gość zaproszony na Wasz ślub będzie na zdjęciach. Zdarzają się sytuacje, kiedy nie jest to możliwe. Pośród często setki i więcej osób, zawsze znajdzie się taka, która akurat będzie miała lepsze rzeczy do robienia.
Ponieważ wiem, że każdy gość weselny jest dla Was ważną osobą zawsze organizuję zdjęcia grupowe. Jeśli istnieje możliwość zdjęć grupowych  z tymi najbliższymi na przygotowaniach w domu, robię takie zdjęcia. Zawsze. Mama, tata, babcia lub siostra to osoby z którymi warto mieć wspólne pozowane zdjęcie. Ponadto po pierwszym tańcu proszę dj-a aby po pierwszym secie zapowiedział że jestem dla wszystkich dostępny i że można sobie zrobić zdjęcie z Parą Młodą w miejscu wybranym przeze mnie. Że jestem tam i czekam na każdego, kto chce. Natomiast nigdy nie zmuszam ludzi do określonych zachowań. Moim zadaniem nie jest fundowanie stresu Waszym gościom.

25. Co jeśli mamy ciemna salę weselną i czy używasz lamp błyskowych?

Tak, używam lamp błyskowych, ale tylko na sali. Nigdy w kościele. Współczesne aparaty są na tyle dobre, że niestraszne im naprawdę ciemne kościoły. Ponadto w niektórych zabytkowych kościołach jest zakaz używania lamp błyskowych.
Sale weselne są bardzo różne, a używanie lampo błyskowych sprawia że możemy kreować rzeczywistość. A co za tym idzie, bardzo urozmaicić Wasz reportaż ślubny. Używam wielu technik od fotografowania na świetle zastanym, przez błyskanie na jedną lampę na stopce a kończąc na kilku lampach rozstawionych na sali. To wszystko pozwala mi możliwie różnorodnie pokazać Wasz ślub.

26. Czy nasze zdjęcia będą publikowane w internecie?

Tak, o ile wyrazicie na to zgodę. Publikacja Waszego wizerunku osoby wymaga ode mnie uzyskania takiej zgody. Są sytuacje kiedy ktoś nie tyle nie chce, co nie może pozwolić sobie na publikację wizerunku, jak np żołnierz sił specjalnych, komendant policji itd. W większości jednak przypadków nasze zdjęcia są dostępne w internecie. W takim żyjemy świecie. Codziennie zgadzamy się na śledzenie nas i naszych zachowań przez sztuczną inteligencję. Tak czy inaczej, powinniście wiedzieć, że nigdy nie opublikowałem żadnego zdjęcia, które przedstawiałoby jakąkolwiek osobę w sposób obraźliwy, poniżający albo uwłaczający jej godności. Jak pewnie wiecie, bez możliwości publikacji zdjęć ślubnych nie trafilibyście do mnie, dlatego zawsze zależy mi na tym, bym mógł pokazywać swoje zdjęcia na swojej stronie i w mediach społecznościowych, na którym posiadam konta.

27. Kiedy otrzymamy od ciebie zdjęcia?

W umowie mamy 90 dni od daty ostatniej części czyli albo reportażu w dniu ślubu, albo od momentu wykonania sesji poślubnej w innym dniu. Czas ten pozwala mi na rzetelne rozplanowanie czasu pomiędzy ślubami, sesjami, wyjazdami na zlecenia, jakimiś nagłymi przypadkami no i życiem prywatnym. W praktyce na początku sezonu często oddaję zdjęcia po dwóch, trzech tygodniach. Kiedy rozpędzony sezon sprawia że 5 dni w tygodniu jestem na sesjach kolejne dni pozwalają mi wywiązać się terminowo ze zobowiązań. Tak czy inaczej, staram się aby było to jak najszybciej. Bezwzględnie bez straty dla jakości zdjęć.

28. Czy możemy jechać z tobą na sesję za granicę?

Tak. Pracowałem przy sesjach ślubnych w wielu miejscach Europy i istnieje taka możliwość. Sesja taka wyceniana jest indywidualnie, w zależności od lokacji, ilości dni itd. O szczegółach na pewno dowiecie się w wiadomości prywatnej.

 

pytania do fotografa ślubnego

Dział Pytania do fotografa ślubnego jest ciągle rozbudowywany. Głównie w oparciu o pytania moich Par Młodych. Jeśli chcielibyście zadać mi jakieś pytanie, na dole jest formularz. Piszcie, odpowiem na pewno.

 

Mariusz Duda Fotograf Ślubny

tel: +48 604 81 44 44

Wyślij wiadomość